Här är du: Startsidan » DALOC SÄKERHETSDÖRR » Teknisk specifikation

Daloc Säkerhetsdörr finns i bl a klass 3 och klass 4

När vi 1987 tog fram vår första säkerhetsdörr i stål för lägenheter, utgick vi inte ifrån vår gamla branddörr, även om den var bra för sitt ändamål. Nej, vi utvecklade istället ett helt nytt koncept för säkerhetsdörrar!

Ett nytt koncept som gav vackra, hållbara säkerhetsdörrar med hög finish och låg vikt. Det öppnade marknaden för en helt ny typ av användning. Nu behövde man ej avstå från ståldörrens praktiska fördelar av estetiska skäl när man köper en säkerhetsdörrar i tex klass 3 eller klass 4.


Snygga säkerhetsdörrar av stål

Daloc Säkerhetsdörr har en patenterad design som börjar med en stark grundkonstruktion – alltid i stål – och slutar med ett vackert dörrblad. Våra säkerhetsdörrar är snygga att se på samtidigt som de måste se säkra ut och kännas säkra när man tar i dem. Dörrens unika fasade överfals är en säkerhetsdörr från Dalocs främsta kännetecken. Den ger dörrbladet ett modernt och estetiskt utseende samtidigt som den ger en naturlig övergång till stålkarmen.


Daloc säkerhetsdörrar finns bl a i klass 3 och klass 4
Självklart uppfyller våra säkerhets
dörrar rådande klassningskrav på
brand-, ljud- och inbrottssäkerhet.
Och lika självklart är det att
vi fortsätter att utveckla våra
säkerhetsdörrar i takt med nya krav

Provad och tredjepartcertifierad

Välj alltid en tillverkare med certifierade och tillverkningskontrollerade säkerhetsdörrar för då vet du att din nya säkerhetsdörr uppfyller de krav som anges i våra gällande lagar och föreskrifter.

 

Provad och certifierad säkerhetsdörr

I Sverige finns ett frivilligt system med certifiering och tillverkningskontroll. Denna certifiering innebär att utfärdaren av certifikatet utan varsel skall kunna göra stickprov hos tillverkaren för att kontrollera att en tillverkad säkerhetsdörr överensstämmer med det certifierade exemplaret. 

Våra säkerhetsdörrar är som standard typgodkända för brand i brandklass EI 30 och för ljudisolering i ljudklass 35dB (tillval 40dB, 45dB eller 50dB). De är också certifierade för inbrottsskydd i klass 2 (S40) enligt SS 817345 och i klass 3 (S43, S33, S23) eller klass 4 (S44) enligt SS-ENV 1627. Förutom provning och certifiering genomförs även tillverkningskontroll av SP SITAC respektive SBSC.



 
valkommen-hem-150.jpg

Läs mer och bygg din säkerhetsdörr

Vår konstruktion bygger på lång erfarenhet av säkerhet och modern teknik. Men framförallt sitter kunskapen i de många, unika detaljerna. Detaljer som alla bidrar till att skapa en både tryggare och trivsammare boendemiljö.

 

Läs mer om vad det är som gör Daloc till marknadens mest utvecklade säkerhetsdörr »