Vad hade du för bild av jobbet innan du började?
Jag trodde faktiskt att jag skulle stå och jobba på samma plats och göra samma sak hela tiden, nästan som en robot. Men oj så fel jag hade, haha! Montörsjobbet är väldigt varierande. Vi står på olika stationer, så man lär sig mycket och det händer nya saker hela tiden.
Och trots min korta tid på Daloc har jag redan fått möjlighet att utvecklas, både inom automation och maskinteknik. Så det finns goda möjligheter att prova nya arbetsuppgifter.
Trivs du med ditt arbete?
Jag trivs jättebra. Dels gillar jag att det är ett fysiskt jobb. Jag går minst 15 000 steg varje dag och det passar mig perfekt. Sen är variationen viktigt, att jag får göra olika saker.
Men det som sticker ut är nog gemenskapen. Vi har väldigt bra stämning och hjälper varandra hela tiden. Det är en familjär känsla och vi gör saker ihop även utanför jobbet.
Hur fungerar balansen mellan jobb och privatliv för dig?
En av fördelarna är att jag har möjligheten att jobba dagtid. Så jag hinner både med att hämta och lämna barnen och följa med på fritidsaktiviteter, även fast jag pendlar från Mariestad.