Standardkulörer - Utvalda NCS-kulörer för stål- och trädörrar.
Ett viktigt beslut var när vi redan 2008 var först med att gå över till att måla både stål- och trädörrar med vattenburen färg. Trots att vi tillverkar nära tre gånger fler dörrar på Daloc idag än för 20 år sedan har inte förbrukningen av lösningsmedel ökat. Här hittar du våra standardkulörer.
Våra standardkulörer.
För att få en bättre leveransberedskap har vi samlat ett antal NCS-kulörer i ett standardkulörsortiment. Annan NCS- eller RAL-kulör offereras på begäran. Färdigmålade ytor har glansvärde 30-40.
Vi hjälper gärna till.
Det här med dörrar är inte så enkelt som det ser ut. Så vi hjälper dig gärna med det du behöver för att lyckas med dina projekt. Du kan tryggt luta dig mot vår kunskap var du än befinner dig i processen. På så sätt slipper du onödiga kostnader och otrevliga överraskningar.